Ekonomi

BIST 100 Endeksi Günün İlk Yarısında Değer Kaybetti

Borsa İstanbul’un BIST 100 endeksi günün ilk yarısında yüzde 0,83 oranında değer kaybederek 7.947,21 puana geriledi.

Günün ilk yarısında dalgalı bir seyir izleyen BIST 100 endeksi, önceki kapanış saat 13:00’e göre 66,68 puan azalarak 7.947,21’e geriledi. Toplam işlem hacmi 58,3 milyar lira olarak gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 0,41 oranında değer kaybederken, holding endeksi yüzde 0,08 oranında değer kazandı. Fasıl endekslerinde en çok kazanan yüzde 0,68 ile inşaat, en çok kaybeden ise yüzde 3,37 ile elektrik oldu.

Dün ABD’de açıklanan enflasyon verisinin ardından küresel piyasalar karışık bir seyir izlerken, bugün gözler Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faiz kararı ve ECB Lideri Christine Lagarde’ın karar sonrasında yapacağı konuşmaya çevrildi. .

Analistler, ABD’de açıklanan enflasyon oranının yıllık bazda yüzde 3,7 ile beklentilerin üzerinde gerçekleştiğini, bu durumun ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yılın geri kalanında yeniden faiz artırma ihtimalini nispeten artırdığını belirtti.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed’in eylül toplantısında siyasi faiz oranını yüzde 5,25-5,50 seviyesinde sabit tutmasının kesin olarak değerlendirildiğini hatırlatan analistler, bankanın faiz oranını 25 baz puan artırma ihtimalinin olduğunu ifade etti. Kasım veya Aralık toplantısında yüzde 42’ye çıktı.

Öte yandan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Döviz Korumalı Mevduat’ta (KKM) zorunlu karşılık oranını artırdı. KKM zorunlu karşılık oranı vadeye göre farklılaştırılırken, KKM’nin ağırlaştığı 6 aya kadar vadeye kadar zorunlu karşılık oranı 10 puan artırılarak yüzde 25’e çıkarıldı. 1 yıla kadar ve 1 yıl ve daha uzun vadeli vadeler için zorunlu karşılık oranı yüzde 5 olarak belirlendi.

Analistler, öğleden sonra ABD’de perakende satış, Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) ve haftalık işsizlik yardımı başvuru bilgilerinin yanı sıra yurt içinde haftalık para ve banka istatistiklerinin, ECB faiz kararı ve Lagarde’nin açıklamalarının yurt dışında takip edileceğini belirtti. ve teknik olarak BIST 100 endeksinde 8.100 ve 8.200 seviyelerinin direnç, 8.000 ve 7.900 puanlarının ise destek konumunda olduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu