Haber

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Pakistan’daki bombalı saldırıyı kınadı

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, koalisyon hükümetinin ortaklarından İslami Ulema Cemiyeti (JUI-F) Partisi’nin Pakistan’ın Hayber Pakhtunkhwa eyaletindeki kongresine düzenlenen bombalı saldırıyı kınadı.

İran resmi ajansı IRNA’nın haberine göre Reis, Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif’e gönderdiği mesajda, “İran halkı adına dost ve kardeş Pakistan halkına başsağlığı ve taziyelerimi sunuyorum.” terimini kullandı.

Reisi, ayrım gözetmeyen bu terör eylemini kınadı ve “Bu tür insanlık dışı ve suç teşkil eden eylemlerin, faillerini ve emri verenleri utandırmaktan başka bir şey getirmeyeceğine inanıyoruz” dedi. değerlendirmesini yaptı.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan da sosyal medya hesabından terör saldırısını şiddetle kınadığını belirterek, Pakistanlı mevkidaşı Bilaval Butto Zerdari’ye, Pakistan hükümetine ve halkına başsağlığı diledi.

Abdullahiyan, “Terör ve aşırılıkla etkin mücadele iki ülkenin ortak güvenlik kaygısıdır. Terör çağımızın uğursuz bir olgusudur.” terimleri kullandı.

İran’ın Pakistan’ın yanında olduğunu vurgulayan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasser Kenani, hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara şifa diledi.

Pakistan’ın Hayber Pakhtunkhwa vilayetinde dün koalisyon hükümetinin ortaklarından İslami Ulema Partisi’nin kongresini hedef alan bombalı saldırıda 40 kişi hayatını kaybetti, 200’den fazla kişi de yaralandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu