Haber

Kırgızistan, Batı yaptırımlarını ihlal etmediğini bildirdi

Kırgızistan’ın devlet organları, Rusya’ya yönelik Batı yaptırımlarını ihlal etmediklerini bildirdi.

Devlet Ulusal Güvenlik Komitesi, ABD’nin Rusya’ya yardım ettiği gerekçesiyle Kırgızistan’a yaptırım hazırlığında olduğu haberine ilişkin açıklama yaptı.

Komite, Kırgızistan devleti ile organ ve şirketlerinin ABD ve Batılı ülkeler tarafından Rusya’ya uygulanan yaptırım kısıtlamalarını ihlal etmediğini kaydetti.

Komite, özel şirketlerin ve firmaların, kendi işlerinin ve üretim faaliyetlerinin bir parçası olarak, muhtemelen son tüketicinin kim olduğunu bilmeden yaptırım kısıtlamalarını ihlal etme olasılığını kabul etti.

Kırgızistan’ın devlet organlarının uluslararası norm ve kurallara sıkı sıkıya bağlı olduğuna vurgu yapan heyet, özel şirket ve şirketlerin bu tıbbi faaliyetleri tespit etmek için soruşturma başlattığını bildirdi.

Ekonomi ve Ticaret Bakanlığı da dün ABD, Avrupa Birliği (AB) ve İngiltere ile istişareler sonrasında askeri ve “çift kullanımlı malzemelerin” yasa dışı ticaretini önlemek için bir dizi önlem başlattığını duyurdu.

Washington Post gazetesi, ABD’nin Rusya’ya yardım ettiği gerekçesiyle Kırgızistan’a yaptırım hazırlığında olduğunu yazdı.

kigi-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu